Przeżyj trzy razy więcej

Przeżyj trzy razy więcej

Strona główna › Kultura › Zabytki › Kościół p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej 

Zabytki

Kościół p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej

Lokalizacja: Istebna Centrum 67, 43-470 Istebna

Początki parafii w Istebnej sięgają już XVI wieku, kiedy  to mieszkańcy uczęszczali na większe uroczystości do kościoła w Jabłonkowie, w dzisiejszej Republice Czeskiej. Zmiany nastąpiły po przybyciu wrocławskiego misjonarza w 1716 roku – o. Leopolda Tempesa, który początkowo odprawiał msze w drewnianym szałasie. Później dzięki zaangażowaniu księdza i pracy mieszkańców Istebnej w 1720 r. wybudowano drewniany kościółek. Obecnie w tym miejscu w parku stoi figura MB. Niektóre elementy do kosciółka darowano z kościoła w Jablonkowie, a krzyż wykonany z drewna lipowego prawdopodobnie był dziełem uczniów z krakowskiej pracowni Wita Stwosza. Przyozdobieniem krzyża (który dziś znajduje się w kościele głównym) w postaci winnej latorośli, zajął się nasz miejscowy twórca Ludwik Konarzewski. W latach 1792-1794 w miejsce drewnianego kościółka wybudowano nową, dużą, murowaną świątynię, która została poświęcona 24 sierpnia 1794 r., rok po tym jak Istebna stała się samodzielną parafią.

Wnętrze kościółka prawie w całości zostało wykonane przez wspomnianych  artystów, Ludwika Konarzewskiego oraz Jana Wałacha. Obraz Chrystusa - Dobrego Pasterza usytuowanego na tle istebniańskiego krajobrazu, znajduję się w ołtarzu głównym. Obraz namalował J. Wałach, a ołtarz to dzieło L. Konarzewskiego. Obraz otoczony jest płaskorzeźbami 12 apostołów, jak i figurą Matki Boskiej Częstochowskiej oraz sylwetką orła z koroną na głowie. Oprócz samego ołtarza L. Konarzewski wykonał także 2 stalle z insygniami papieskimi oraz godłem państwowym, balaski, ambonę przypominająca swoim kształtem łódź piotrową, chrzcielnicę pod postacią muszli wynoszoną na powierzchnię wody przez ryby. Nad chrzcielnicą z kolei znajduję się rzeźba obrazująca chrzest Pana Jezusa w Jordanie. Wszystkie te dzieła zostały wyrzeźbione z drewna.

Oprócz głównego ołtarza w kościele znajdują się także 2 boczne ołtarzyki. J. Wałach jest autorem obrazu z  wizerunkiem św. Maksymiliana M. Kolbe w pasiaku więziennym. Zaś po lewej stronie na ołtarzyku umieszczona została płaskorzeźba z 1956 r., autorstwa L. Konarzewskiego, przedstawiająca św. Józefa – patrona pracy z parą górali istebniańskich. Dzieło to jest pełne symboliki, począwszy od gestu góralki ofiarowującej św. Józefowi miniaturkę kościoła istebniańskiego, co odnosi się do religijności górali, a kończąc na góralu, który daje siekierę, co świadczy o pracowitości mieszkańców tej istebniańskiej ziemi.

Rodzina Konarzewskich, wybitnie uzdolniona pod względem artystycznym wykonała również boczną kapliczkę. Znajduje się tam m.in. obraz namalowany na desce lipowej, przez L. Konarzewskiego juniora, przedstawiający Dobrego Łotra i Pana Jezusa na krzyżu. Jest także autorem malowideł naściennych, których tematem jest procesja Bożego Ciała w Istebnej. Dzięki temu można dowiedzieć się jak po dzień dzisiejszy przebiega taka uroczystość. Pozostałe malowidła dotyczą scen biblijnych z życia Chrystusa. W kaplicy znajdują się również truchły, czyli malowane skrzynie służące góralom dawniej jako szafy.

Na uwagę zasługują też bardzo oryginalne żyrandole, tzw. obońki, czyli płaskie beczułki drewniane, w których przechowywało się mleko owcze. Obecnie wykorzystuje się je jako element dekoracyjny, zamiast dna umieszczone jest w nich szkło, na którym położono koronki koniakowskie. W tym samym miejscu pod chórami znajdują się konfesjonały w stylu hiszpańskim, wykonane przez jednego z uczniów L. Konarzewskiego - p. Bocka.

Adres: Istebna Centrum 67,

tel. 33 855 60 30, www.dobrypasterz-istebna.eu; dobrypasterz.istebna@gmail.com;

Msze Święte niedzielne i świąteczne

sobota: godz. 18:00

(od października do końca lutego - godz. 17:00)

niedziela: godz. 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:30

w tygodniu

godz. 7:00 i 18:00

(od października do końca lutego - godz. 17:00)

w czwartek: godz. 15:30

Foto: Jacek Kohut

Galeria

Pokaż na większej mapie

Informacje o projekcie

Strona internetowa została opracowana w ramach projektu VIA REGIA PLUS "Koncepcja marketingowa produktu turystycznego obszaru Trójstyku Polska - Czechy - Słowacja" realizowanego w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej - Program dla Europy Środkowej finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Via Regia Plus Central Europe. Cooperating for Success European Union. European Regional Development Found

www.viaregiaplus.eu

Autor zdjęć

Piotr Oleś – Studio Fotografii Reklamowej

Partner projektu

Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości S.A.
40 – 045 Katowice, ul. Astrów 10
tel. 32 730 48 90 , fax. 32 251 58 31
www.gapp.pl
vrp@gapp.pl; rozwoj@gapp.pl

GAPP

Partner wiodący

Urząd Miejski Wrocławia
Biuro Rozwoju Wrocławia
50 – 030 Wrocław, ul. Świdnicka 53
tel. 71 777 86 61
bip.um.wroc.pl

Wykonanie: Fourtka marketing