Przeżyj trzy razy więcej

Przeżyj trzy razy więcej

Strona główna › Turystyka 

Trójstyk

Punkt zbiegu trzech granic - Hrcava, Istebna i Čierne - znajduje się w głębokim na 8 m i szerokim na 34 m jarze, co stanowi środek okręgu opisanego na wierzchołkach trójkąta równoramiennego. Wierzchołki trójkąta tworzone są przez monolity granitowe o wysokości 240 cm. Podczas ich budowy w dniu 22.06.1995 r. do podstaw monolitów włożono zamknięte w metalowych tulejach dokumenty pamiątkowe - rozmaite dokumenty, ówczesne gazety i monety. W ramach współpracy Zrzeszenia Gmin Ziemi Jabłonkowskiej, Gminy Istebna oraz Gminy Čierne w roku 2007 polski i słowacki brzeg nad trójstykiem połączono 18 metrowym drewnianym mostem, zaś zagłębienie na granicy polsko - czeskim mniejszym mostkiem. W tym samym czasie po stronie słowackiej postawiono wiatę turystyczną, a dwa lata później zadaszone miejsce odpoczynkowe z paleniskiem powstało też po stronie czeskiej. Dostęp wzdłuż granicy polsko - czeskiej dla pieszych, rowerzystów i zwiedzających z wózkami ułatwiają wyłożone płytkami schody oraz ścieżka.

Wycieczka po Trójstyku

Polecamy oryginalną wycieczkę przez trzy państwa, połączoną z degustacją czeskiego, polskiego i słowackiego piwa, trzema walutami w portfelu i trzema różnymi językami wraz z przenikającą się nawzajem „góralską gwarą”. Jako punkt wyjścia obieramy Hrcavę: żółty szlak - przejście przez Trójstyk CZ/PL - zielony szlak do Jaworzynki - Jaworzynka Kotelnica - przejście Jaworzynka (PL)/ Čierne (SK) - niebieskim szlakiem przez Valy do miejscowości Čierne (przystanek kolejowy, punkt gastronomiczny) - zielonym, a następnie żółtym szlakiem z powrotem do Hrcavy - 10 km.

Informacje o projekcie

Strona internetowa została opracowana w ramach projektu VIA REGIA PLUS "Koncepcja marketingowa produktu turystycznego obszaru Trójstyku Polska - Czechy - Słowacja" realizowanego w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej - Program dla Europy Środkowej finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Via Regia Plus Central Europe. Cooperating for Success European Union. European Regional Development Found

www.viaregiaplus.eu

Autor zdjęć

Piotr Oleś – Studio Fotografii Reklamowej

Partner projektu

Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości S.A.
40 – 045 Katowice, ul. Astrów 10
tel. 32 730 48 90 , fax. 32 251 58 31
www.gapp.pl
vrp@gapp.pl; rozwoj@gapp.pl

GAPP

Partner wiodący

Urząd Miejski Wrocławia
Biuro Rozwoju Wrocławia
50 – 030 Wrocław, ul. Świdnicka 53
tel. 71 777 86 61
bip.um.wroc.pl

Wykonanie: Fourtka marketing