Przeżyj trzy razy więcej

Przeżyj trzy razy więcej

Strona główna › Informacje o regionie 

Informacje o regionie

Region turystyczny Trójstyk (Trojmezí/Trojmedzie) obejmuje tereny przygraniczne trzech państw: Republiki Czeskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej, których centralnym punktem jest punkt zetknięcia się granic tych państw - trójstyk, który dał nazwę całemu regionowi.

Region turystyczny Trójstyk tworzą mniejsze regiony:

Gmina Istebna położona na terenie Polski składa się z trzech wsi: Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Najważniejszym i najwyższym wzniesieniem gminy jest bezleśna Ochodzita usytuowana w Koniakowie (895 m n.p.m.). To tutaj spotkać możemy wciąż żywy folklor, prezentowany przez liczne zespoły regionalne i kapele góralskie. Górale po dziś dzień zakładają stroje ludowe, a kuchnia regionalna smakuje jak 100 lat temu. Piękne widoki, duża ilość szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich, przyroda i życzliwość mieszkańców stanowią podstawę wypoczynku w tym zakątku. Liczne muzea, galerie oraz drewniane zabytkowe kościółki to duża dawka informacji o historii i kulturze tego regionu.

Mikroregion Kysucký Triangel - urokliwa kraina  w północno - zachodniej Słowacji składająca się z trzech miejscowości: Svrčinovec, Čierne i Skalité. Pasma górskie okalają rzeki i wyznaczają granice krainy. Od wschodu w Beskidach Kisuckich znajduje się najwyższy szczyt - symbol Kisuc - Wielka Racza, leżąca na wysokości 1236 m. Część terenów południowych krainy pokrywa Pogórze Kisuckie z najbardziej znanym szczytem Ľadonhora (999 m). Najstarsza znana osada na Kisucach to dzisiejsze Kysucké Nové Mesto, leżące na ważnym szlaku handlowym, prowadzącym doliną rzeki Kysucy. Przyroda, choć nie ułatwiająca życia, była tu zawsze piękna. Zaokrąglone szczyty wzgórz kuszą do spacerów o każdej porze roku.

Mikroregion Jablunkovsko leży na terenie Republiki Czeskiej a w jego skład wchodzi 14 miejscowości. W Beskidzie Cieszyńskim można wybrać się do puszczy Mionší, która zabiega o wpis do rejestru zabytków Unesco, pokonać Szlak Rycerski na wierzchołek Czantorii ze stojącym na nim obserwatorium, bądź przejść ścieżkę dydaktyczną do najbardziej wysuniętego na wschód punktu w Bukovcu. Na rowerze możemy krążyć po ścieżkach rowerowych grzbietami Beskidu Cieszyńskiego, z szeregiem schronisk, gdzie spróbować można któregoś z miejscowych specjałów kulinarnych. Warto też skorzystać z kompleksów sportowych w Jabłonkowie, Mostach k/Jabłonkowa bądź Bukowcu. Zimą czekają na nas kilometry tras narciarstwa biegowego i zjazdowego.

Informacje o projekcie

Strona internetowa została opracowana w ramach projektu VIA REGIA PLUS "Koncepcja marketingowa produktu turystycznego obszaru Trójstyku Polska - Czechy - Słowacja" realizowanego w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej - Program dla Europy Środkowej finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Via Regia Plus Central Europe. Cooperating for Success European Union. European Regional Development Found

www.viaregiaplus.eu

Autor zdjęć

Piotr Oleś – Studio Fotografii Reklamowej

Partner projektu

Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości S.A.
40 – 045 Katowice, ul. Astrów 10
tel. 32 730 48 90 , fax. 32 251 58 31
www.gapp.pl
vrp@gapp.pl; rozwoj@gapp.pl

GAPP

Partner wiodący

Urząd Miejski Wrocławia
Biuro Rozwoju Wrocławia
50 – 030 Wrocław, ul. Świdnicka 53
tel. 71 777 86 61
bip.um.wroc.pl

Wykonanie: Fourtka marketing